Vad behöver en kattunge egentligen?
Långt ifrån allt som vi köpt till våra kattungar behövs. Förvisso gillar katterna både bollar och tygdjur med eller utan mynta men inte dessa mängder, som nu ligger utspridda över golvet. Om jag skulle skaffa en kattunge idag skulle jag köpa:
- Ett klätterträd. Det finns massor av olika sådana men jag skulle skaffa ett av god kvalité, vilket jag anser lönar sig i längden. Dessa kan man komponera efter eget tycke och smak och jag skulle börja med ett träd, som inte är så högt från början och sedan, vartefter kattungen växer, köpa lösa delar och göra ställningen högre. Alla katter gillar att ligga och spana ut över hela sitt ”revir”. En klätterställning blir flitigt använd, jag garanterar! Därför är det också så bra att man kan byta ut delar som blivit alltför skamfilade. De billigare klätterställningarna brukar inte erbjuda den möjligheten, varför de i längden blir dyrare, då man måste köpa en hel ställning, när den som används blivit ranglig eller utnött/sönderriven.
- En lektunnel. Kattungar brukar älska att kunna krypa in i den och endera springa rakt igenom den eller ta sig ut genom hål på sidorna.
- En vippa, obs inte med fjädrar. Vipporna är oftast det som lockar mest, när de börjar intressera sig för lek.
- Bollar. Mitt råd är att köpa flera, eftersom de har en tendens att försvinna in under soffan. Av och till kan jag plocka fram ett ”lager” därifrån.
- Kanske uppfödaren skickat med ett gossedjur, annars är det också något de små brukar gilla.
- Sax för att klippa klorna. Det finns även klotänger men jag tycker att man klarar sig bra med en enkel sax.
- Kam eller borste. Min absoluta rekommendation är Mirakelkammen, som inte finns i zoobutikens utan går att köpa på utställningar eller på nätet.
- Schampo. Det är bra att vänja kattungen vid bad redan från början.
- En barntandborste Och ”kattandkräm” med smak av t.ex kyckling. Man bör även börja borsta tänderna tidigt.
Det här räcker till att börja med.
Om du vill rasta katten ska du också inhandla en bra, stadig och bred sele och koppel.
Så här mysigt har kattungarna det på balkongen. De älskar att vara där.